ČK DENÍK / 2008

Českokrumlovský deník / 19. Červenec 2008

Amatérští desetibojaři lámali rekordy díky pilnému tréninku a také ideálnímu počasí

IV. ŠNOMÍBO desetiboj měl 22 účastníků. Po boji zvítězili loňští šampioni Oldřich Švábenský a Nikola Šrámková.

 
Český Krumlov / Stalo se již tradicí, že v první polovině července ožívá českokrumlovský fotbalový a atletický stadion desetibojařským kláním amatérských závodníků. Mnozí z nich patří mezi pravidelné účastníky soutěže, kterou letos již počtvrté připravilo místní amatérské sdružení ŠNOMÍBO, tentokráte ve spolupráci s českokrumlovským sdružením PRO–SPORT, o. p. s., a klubem FK Slavoj.
SPRCHA. Medailisté i ostatní závodníci neušli sprše šampaňského od vítěze Oldřicha Švábenského. Na fotografii vlevo druhý v pořadí Ivo Kracík, vpravo druhá žena Lenka Mojžíšová a třetí Josef Dufek. Foto: David Šimek
 

Rekordní počet účastníků, rekordní výkony, co se týče čtyřleté historie těchto klání, a ideální počasí pod mrakem, téměř bez deště, to byly společní jmenovatelé charakterizující letošní ročník, na jehož start nastoupilo 16 mužů a šest žen ve věku od 14 do 54 let.
Pravidla se jen minimálně lišila od těch, podle nichž například bude Roman Šebrle soutěžit zhruba za měsíc v Pekingu. „Samozřejmě tu nejsou podmínky ani zkušenosti závodníků pro disciplínu skok o tyči, kterou jsme nahradili skokem z místa a hodnotíme ji stejně, jako kdyby dosažené výkony byly ve skoku o tyč. Ostatní disciplíny dodržujeme podle atletických pravidel,“ zmiňuje jeden z organizátorů Jan Míka.
SOUTĚŽÍCÍ. Účastníci IV. ŠNOMÍBO desetiboje.

Foto: Václav Mojžíš

Rekordní ročník
Šest rekordních výkonů v jednotlivých disciplínách v kategorii mužů a dokonce osm v kategorii žen přinesl za čtyři roky historie ten s letopočtem 2008.
O mužské se postaral hned v prvních dvou disciplínách devětadvacetiletý Ivo Kracík z Českých Budějovic. Na stometrové sprinterské trati o 32 setin sekundy vylepšil loňský rekord na hodnotu 12,73 sekundy, za což si připsal 515 bodů. Když se hned v druhé disciplíně skoku dalekém třikrát v prvních pokusech zlepšil rekord z loňských 509 centimetrů nejprve na hodnotu 511 centimetrů, poté 520 centimetrů a následně na hodnotu 523 centimetrů, začal se rekord desetiboje třást. Rekordní hodnotu prvního kola opět dosáhl Kracík, aby ji třetím pokusem zlepšil až na hranici 534 centimetrů (449 bodů).
 
Zdálo se, že mužská soutěž bude mít jediného favorita, ovšem již od výšky začal útočit na Kracíka stejně starý loňský vítěz Oldřich Švábenský z Českého Krumlova. Zatímco vloni on sám vytvořil rekord výšky 150 centimetrů, letos jej o 14 centimetrů navýšil a stal se vítězem disciplíny. Náročná 400metrová trať, která byla poslední disciplínou prvního dne, se vydařila 34letému Karlu Juráňovi ze Svatého Tomáše, který ji jako jediný zvládl pod minutu tři desetiny sekundy za nejlepším výkonem historie ŠNOMÍBO vícebojů v čase 59,51 sekundy (430 bodů). Když opět Ivo Kracík časem 19,4 sekundy zvládl šestou disciplínu 110 metrů překážek, znamenalo to nejen další „rekord“, ale i náskok po šesti disciplínách 236 bodů na druhého Švábenského. Druhému jmenovanému ovšem patřily tři další disciplíny – disk (26,38 metru) , skok z místa (259 centimetrů) a oštěp (36,96 metru). Před závěrečným během na 1500 metrů již vedl o 30 bodů, což ještě navýšil po úspěšném závěrečném běhu a zaslouženě zvítězil výkonem 3797 bodů, což bylo o 245 bodů překonání osobního rekordu z loňska. Nezapadli ani ostatní tradiční účastníci, kteří si zlepšovali výkony o 250 až 300 bodů. Velkou motivací byl například českokrumlovský desetiboj pro 36letého Pavla Borovičku z Prahy, který svůj loňský výkon nejenže vylepšil nejvíce (o 496 bodů), ale na závodě se objevil po roce o téměř dvacet kilo lehčí. „Všichni jsme bojovali, jako by šlo o olympijskou nominaci,“ usmívá se organizátor a závodník Martin Tvaroh. Velké ovace a povzbuzování po každé disciplíně sklidil i nejstarší závodník, známý českokrumlovský ultramaratonec Zdeněk Přívratský , který si přivodil na začátku závodu svalové zranění, přesto všechny disciplíny dokončil a vybojoval konečných 1438 bodů. Dokonce vyhrál poslední disciplínu v B rozběhu časem 6:03 minuty. Výborně si po celý desetiboj vedl i loňský stříbrný medailista, třicetiletý místní závodník Josef Dufek, který vybojoval letos bronz výkonem 3487 bodů.
SKOK VYSOKÝ. Celkový vítěz Oldřich Švábenský zabojoval zejména ve skoku vysokém, kdy o 14 centimetrů překonal loňský
„místní rekord“ na hodnotu 164 centimetrů. Foto: David Šimek
Ani ženská kategorie neměla o rekordy nouzi. Skvěle připravena přijela 14letá trojnásobná účastnice a také loňská vítězka českokrumlovského klání Nikola Šrámková z Kolína. Ta vylepšila tři své i „místní rekordy“, a to v běhu na 100 metrů – čas 13,57 sekundy (673 bodů), skok do dálky 464 centimetrů (464 bodů) a 400 metrů za 74,91 sekundy (221 bodů), mnohými by se řadila do první poloviny výsledkové listiny mužů. Nikola Šrámková také po přesvědčivých výkonech v ostatních disciplínách s přehledem zvítězila v celém desetiboji s výkonem 3102 bodů (vloni 2348 bodů!). Nejvíce se vítězce přiblížila dvakrát se zúčastnivší 31letá Lenka Mojžíšová, která vylepšila čtyři ženské rekordy ve skoku vysokém na 130 centimetrů (409 bodů), 100 metrů překážek v čase 21,60 sekundy (183 bodů), disku 16,25 metru (211 bodů) a oštěpu 22,81 metru (341 bodů) a své maximum z loňska zvedla více než dvojnásobně z 1219 bodů na 2528 bodů! Jako třetí dosáhla na medailovou pozici Zuzana Zuziaková, která vybojovala medaili vyrovnanými výkony i přesto, že v žádné disciplíně nevyhrála. Kromě prvních dvou závodnic Šrámkové a Mojžíšové patřil jediný rekord třicetileté Gabriele Pivkové z Frymburka, a to v hodu koulí výkonem 7,17 metru (346 bodů).
IV. ŠNOMÍBO desetiboj měl tedy po dramatickém průběhu stejné vítěze jako v loňském roce v mužské i ženské kategorii. Závěrečný ceremoniál zahájený českou státní hymnou jako na každém „velkém klání“ patřil všem zúčastněným, každý si odnesl originální diplom se zápisem dosažených výkonů. Nejlepší závodníci obdrželi medaile a poháry a vítězové šampaňské, kterým Oldřich Švábenský symbolicky za zvuku písně We Are The Champions od skupiny Queen spláchl únavu ze všech spoluzávodníků
Organizátoři chtějí v tradici pokračovat. „Založili jsme internetové stránky závodu www.viceboje-ck.cz, kde chceme mapovat kompletní historii, statistiky a fotografie ze závodu a jelikož řada z nás již desetibojem žije, nebylo by špatné sem přilákat někdy jako hosta některého známého desetibojaře,“ přemítá s úsměvem před jubilejním pátým ročníkem Jan Míka. (jam)
Náhled vzhledu novinového článku: