ČK DENÍK / 2009

Českokrumlovský deník / 15. Červenec 2009

Při Šnomíbo desetiboji se přepisovaly tabulky

Český Krumlov – Klání atletických amatérů ovládli obhájci Oldřich Švábenský a Nikola Šrámková.

ck-denik-15-7-2009-thumb

Už popáté se ve sportovním areálu českokrumlovského Slavoje na Chvalšinské silnici sešli amatérští nadšenci, aby poměřili síly v lehkoatletickém olympijském desetiboji, který se od svého vzniku koná pod hlavičkou pořádajícího sdružení jako Šnomíbo desetiboj.

Z osmadvaceti závodníků, kteří se v ideálním počasí postavili na start jubilejního ročníku, jich pětadvacet dokončilo celý desetiboj (dva muži a jedna žena odstoupili pro zranění, přesto si atmosféru závodu užili do konce a všichni se navzájem podporovali až do doběhu posledního běžce v závěrečné disciplíně při běhu na 1500 metrů).

Nové rekordy

A letos se hned několikrát přepisovaly rekordní listiny. V tabulkách byly v kategorii mužů vylepšeny rekordy ve třech disciplínách, a to hned ve všech úvodních soutěžích prvního dne.

V běhu na 100 metrů stanovil nový rekord Jaroslav Šůstek z Újezdu u Valašských Klobouk. Nováček v krumlovském závodě zaběhl stovku za 12,65 a připsal si 529 bodů. Ve skoku dalekém vylepšil loňský rekord Ivo Kracíka o 4 centimetry domácí Jan Míka (jeden z pořadatelů, nevynechal ani jeden ročník), který dolétl až na 538 centimetrů (457 bodů). Ve vrhu koulí přepsal rekordní tabulky o celých 24 centimetrů další nováček Nikola Tůma z Římova, když poslal náčiní do vzdálenosti 9,33 metru (445 bodů).

Za zmínku jistě stojí, že svůj rekordní čas z roku 2006 v běhu na 1500 metrů vyrovnal čtyřnásobný účastník závodu Karel Juráň ze Svatého Tomáše časem 4:46,3 (641 bodů).

Hattrick vítěze

Již potřetí za sebou zvítězil ve Šnomíbo desetiboji Oldřich Švábenský z Českého Krumlova, který potvrdil tradiční dobrou formu zejména v disciplínách druhého dne. Výkony na předních příčkách ovšem byly velmi vyrovnané. Svůj osobní rekord o více než 400 bodů vylepšil stříbrný medailista letošního ročníku a čtyřnásobný účastník tohoto krumlovského amatérského klání Viktor Lejček z Prahy, jenž celkově získal 3379 bodů. Pěkný výkon se ztrátou 11 bodů na stříbro předvedl i nováček závodu Václav Lukš z Kaplice. Dalších 60 bodů chybělo k medaili Josefu Dufkovi z Českého Krumlova.

Pokud sečteme u mužů rekordy disciplín ze všech ročníků (4505 bodů), tak stále ještě 8 bodů chybí k tomu, aby se účastníci populárního závodu společně dostali na polovinu světového rekordu v desetiboji (9026 bodů R. Šebrleho).

Již počtvrté se zúčastnil Šnomíbo desetiboje veterán Zdeněk Podpěra z Křemže (ročník 1953), který se letos dostal těsně pod hranici 1800 bodů, což byl jeho třetí nejlepší výkon v historii krumlovského klání. „Zdeněk je velkým fandou a znalcem desetibojařských disciplín. Tradičně pomáhá ostatním závodníkům cennými radami, zejména co se techniky skoků či hodů týče, takže mnohým z nás závodníků pomohl k nejednomu bodu. I to zapadá do celkové přátelské a povzbuzující atmosféry našeho amatérského klání,“ řekl jeden z organizátorů a také přímých aktérů závodu Jan Míka.

Obhajoba favoritky

Rovněž v kategorii žen byly letos stanoveny nové rekordy několika disciplín, a to stejně jako u mužů ve třech.

V běhu na 100 metrů překážek vylepšila loňský rekord o 0,63 s Nikola Šrámková z Kolína. Čtyřnásobná účastnice a vítězka závodu se přes plůtky přenesla časem 20,97 (227 bodů). Rekordy v disku a oštěpu pak výrazně vylepšila trojnásobná účastnice Lenka Mojžíšová z Mokrého Lomu. Disk vyhrála za 18,91 metru (258 bodů) a oštěp poslala do vzdálenosti 25,27 metru (387 bodů).

Všechny závodnice znovu bojovaly ze všech sil, pořadí na medailových místech však bylo zcela stejné jako v loňském roce. Titulem již čtyřnásobné vítězky se může pyšnit patnáctiletá Nikola Šrámková z Kolína, jež závod letos dokončila v druhém nejlepším osobním výkonu.